Parke Üretimi Diyarbakır

Parke Üretimi

Parkeler elverişli ağaçlardan uygun kalite ve boyda üretilirler. Daha önceden de bahsettiğimiz kayın, meşe, ceviz, akçaağaç, dişbudak, huş, armut, karaağaç, kestane gibi ağaçlar parke yapımında kullanılan ağaçlardır.

            Parke için uygun malzeme seçildikten sonra standart ölçülere göre işleme ve kuruma payları verilerek kesilirler. Doğal veya kurutma fırınlarından yararlanılır. Kurutulmuş parkeler seri üretim makinalarında işlenerek gerçek ölçülerine getirilir. Kabaca bu ölçüler şöyledir:

            Genişlik :  3 – 6cm

            Uzunluk:  20 –40cm   

            Kalınlık:   1,5-3cm

            Parke üretilirken yüzeyleri düzgün, yanları birbirine paralel, başları yanlara dik, köşeleri keskin olmalıdır. Birleştirildiğinde lambalar zıvanalara uygun biçimde (ne sıkı,ne de gevşek) olmalıdır.

            Mobilya ve dekorasyon elemanlarının çok farklı boylarda, buna karşın hammadde olarak kullanılan kerestenin standart boyda olması, özellikle boy ölçülendirmede olmak üzere kerestenin bu elemanlara göre ebatlandırılmasında çeşitli boylarda artık malzeme kalmasına neden olmaktadır. Bu fire miktarı bazen %50’lere kadar varabilmektedir.

            Özellikle fabrikalardaki artık parçalar, kısa boylu parçaların kesiminde çoklu dilme makinasıdan yararlanılır. Çoklu dilme makinası parke yapımı dışında rabıta, lambri, süpürgelik, çita, papel yapımında kullanılır.

Şikayet Ve Önerileriniz İçin Lütfen İletişime Geçmeyi Unutmayın!!