Laminant Parke Kalitesi

Laminant Parke Kalitesi

Laminat parke firmaları laminat parke sınıfını iki haneli rakamla belirtirler. Bu rakam büyüdükçe kalite o derecede artar. Laminat parke (genellikle) 21. sınıftan başlar 33. sınıfa kadar gider. Sınıf özelliklerini laminat parke sınıfları makalemde daha tafsilatlı yazdım. Sınıf özelliklerini daha iyi anlayabilmeniz için basit örneklerle parke kullanım alanlarını yazacağım.

Tavsiyem; Ev ve konutlarınız da 31. Sınıf laminat parkeyi, iş yerleriniz de 32. Sınıf laminat parkeyi satın almanızdır.

Laminat parke sınıf özellikleri hakkında bilmeniz gereken en önemli konu; Bazı laminat parke markalarının 31. Sınıf ürünleri, diğer laminat parke markasının 32. Sınıf ürünlerinden daha dirençli, dayanıklı ve sağlam olduğudur. Yani laminat parke üretici firması ve marka değeri çok önemlidir.

Laminat parke alırken sınıfına dikkat edecekseniz aklınıza şu soru gelebilir; “Sadece bu sınıflara dikkat edip laminat parke almam tek başına yeterlimidir?” Hayır, yeterli değildir.

Dikkat edeceğiniz laminat parke özelliklerine devam edelim. Müşteriler kendi aralarında en çok laminat parke ürününün menşeinden yani, imalatının yapıldığı ülkeyle övünürler. Bu yanlış kanıya genellikle laminat parke satış mağazaları sebep olmaktadır. Her mağaza kendi sattığı laminat parkenin, imalatının yapıldığı ülkeyi, en iyisi diyerek anlatır ve satar. Tüm Dünyada iletişim çok süratli boyutlara ulaştı. Rekabet korkunç safhalara geldi. Bütün dünya ülkeleri iyi ve yeni çıkan teknolojiyi hemen alıyorlar. Üretim tekniklerini ve çeşitlerini zorluyorlar. Bizim yapmamız gereken yerliyse, yerli laminat parkenin iyisini almak. İthalse, ithal laminat parkenin iyisini almaktır. Her ülkenin, hatta her laminat parke fabrikasının, değişik kalitelerde, hedef müşteri grubuna uygun fiyatlarda birkaç çeşit ürün yelpazesi vardır. Ekonomik, normal ve lüks laminat parke ürünleri gibi. Sanıldığı gibi laminat parkede en iyi olan şu ülkedir diyemiyoruz. Laminat parke hangi ülkede üretilirse üretilsin, önemli olan ürünün kalitesidir.

Laminat parkenizi satın alırken, kilit sistemi hakkında da laminat parke bayiinizden bilgi alın. Kilit sistemleri de önemlidir. Zayıf kilitli laminat parkeler de daha çabuk laminat parke panelleri, açma ve aralama yapacaktır. İyi bir kilit sistemine sahip laminat parkeyi tanımanız mümkün değildir. Laminat parke montajcı ustaları, laminat parke montajları yaparak, hangi kilit sisteminin sorun yarattığını tecrübe ederek öğreniyorlar. Bu konuda parkecinizin ürünler arası kıyaslamalarına ve görüşlerine itimat etmekten başka şansınız da kalmıyor.

Alacağınız laminat parke “tımberland” yüzey olmalıdır. Tımberland yüzeyi şöyle tarif edebiliriz. Laminat parke üzerinde yürürken, eğer parkenizin yüzeyi pürüzsüz ise kaymanıza neden olacaktır. Bu soruna laminat parke fabrikaları, diş kabartmalı yüzeylere sahip, laminat parke ürünleri geliştirerek çözüm bulmuşlardır. Günümüzde tüm laminat parke fabrikaları, tımberland yüzey laminat parke imalatı yapmaktadır. Laminat parke fabrika markaları aralarında tımberland yüzeylerinde, kalite farkları vardır. Kalite farklarını, tırnaklarınızı parke yüzeyine sürterek daha iyi görebilirsiniz.

Renk ve desen kavramını anlatmak istemiyorum. Çünkü zevkler ve beğenme içgüdüsü, kişiden kişiye farklılıklar gösterir. En çok satılan renk ve desen şudur diyebiliriz. Fakat yanlış bir yaklaşımdır. Satıcı tezgâhtarların, renk konusunda yönlendirici olmalarını da doğru bulmuyorum. Müşteriniz ileri de daha hoş görünümlü laminat parkeyle karşılaştığın da, sizi suçlu ilan edebilir. Sizlere renk ve desen konusunda tavsiyem, ürün desen çeşitlerini incelerken gözünüze hoş gelen parkeyi satın alın. Satış mağazasından içeri girer, girmez gözünüze hangi ürün çarpıyorsa onu alın. Beğendiğiniz deseni başkalarına sorgulatmayın. Unutmayın fabrika satılmayan, müşterisi olmayan hiçbir desenin imalatını yapıp, stoklarında tutmaz.

Laminat parke alırken en fazla dikkat etmeniz gereken, alacağınız laminat parkenin sağlığınıza zarar vermemesidir. Laminat parkenin sağlığa uygun olup, olmamasını Dünya Sağlık Örgütü, gerekli standartları belirleyerek düzenlemiştir.

Laminat parke ürününü alırken E1 Belgesini sorun!

E1 belgesi nedir?

E1 belgesi; Laminat parke bileşenlerinde sağlığa zararlı madde bulunmadığını, bulunsa bile, bu miktarın uluslar arası sağlık standartlarına uygun olduğunu anlatır. Laminat parke fabrikası, ürününe E1 belgesini alabilmesi için 10 mg F / 100 g den fazla formaldehit maddesi bileşenlerinde bulundurmaması gerekir.

Formaldehit nedir?

Sağlığa zararlı kimyasal maddedir. Laminat parke imalatında kullanılmaktadır. Yanlış yorum yapmamanız için şu örneği vermeliyim. Tüm sunta ve MDF üretimlerin de formaldehit kimyasalı kullanılmaktadır. Yani mobilya alırken, mutfak yaptırırken kullanılan sunta ve MDF’nin E1 belgesi sorulması gerekmektedir. Ayrıca E1 belgesi gibi, mavi melek amblemi taşıyan laminat parkeler de vardır.

Mavi melek amblemi, laminat parke ürününde, sağlığa zararlı hiçbir kimyasal içermediğini ifade eder.

“MAVİ MELEK AMBLEMİNİ” sağlık kalite standartları çok yüksek laminat parke markaları almaktadır.

TSE VE İSO belgeleri mutlaka olmalıdır.

Laminat parkenin bileşeninde kullanılan ağaç miktarı da çok önemlidir.

Önemli olan Ağaç ( ahşap ) bileşen arttıkça, laminat parkenizin sağlığa daha uygun olmasıdır.

Peki, sizler ağaç oranını gözle anlayabilir misiniz?

Bu ve benzeri özellikleri sizlerin elle dokunarak, gözle bakarak anlamanızın imkânı da yoktur. Bizler mesleki tecrübelerimizle, hangi laminat parke fabrikasının, nasıl üretim yaptığını biliyoruz. Yoksa hiç tanımadığımız bir laminat parke markasının karakteristik özelliklerini görerek, dokunarak tam anlamıyla anlayamayız.

Laminat parkenin kalınlığı önemli değildir.7 ve 8 mm’ler idealdir. Önemli olan laminat parke, HDF tabakasının üretim kalitesi ve dayanıklılığıdır.

Laminat parke ürünün kalitesini belirleyen kıstaslar hakkında, azda olsa bilgi sahibi oldunuz. Kendinize güvenerek laminat parke satış mağazalarını geziyorsunuz. Tezgâhtara, bu parke kaçıncı sınıf, E1 belgesi var mı, üretim ahşap bileşen oranını soruyorsunuz. Üre formaldehit ne kadar kullanılmış gibi tuhaf sorular yöneltiyorsunuz. Tezgâhtarı bilginizle sıkıştıracağınızı zannediyorsunuz. Fakat kafanız iyice karıştı. En ucuz satılan laminat parkeden, en pahalısına kadar, tüm laminat parkeler yukarıda bahsedilen kalite belgelerini taşıyorlardır. Hatta hiçbir laminat parke mağazası, benim parkem ucuz ve sağlığa zararlıdır diyeni de görmediniz.

Buraya kadar anlatmak istediğim, laminat parke yaptırırken en önemli faktörün laminat parke markası ve satıcısı olduğunu anlatmak istememdir.

Bu gün hangi laminat parke markası “TSE”, “İSO..”ve “E1” belgelerini taşımıyor ki?

Çin’den sipariş edilen, ucuz segmentli laminat parkeler bile bu özelliklere sahiptir. Yâda bir şekilde bu yazılar, laminat parke kutuları üzerine yazdırılıyordur.

Aklınız da şu soru belirdi, “evime sağlıklı, kaliteli, sonradan sıkıntı çıkarmayacak laminat parke yaptırabilmem için, laminat parke satıcılarına, samimi olarak ne sormalıyımdır?”

Müşterilerimizin yaptıkları en büyük hata, başkalarının tavsiyesi yâda yönlendirmesiyle, alacakları laminat parke markasını belirlemeleridir. Dikkat edin, aynı laminat parke markasını, kullanım koşullarına göre, her zemine uyum sağlayacaktır diyemezsiniz. Her üretici fabrikanın farklı hedef müşterileri vardır. Kimisi alım gücü yüksek kesimi hedef alıyor, kaliteye ağırlık veriyor. Kimisi ucuz ve kalitesi düşük malları üretiyor ve fiyatı temel alan müşterileri hedef alıyordur.

Siz önce alacağınız laminat parke ürününün hangi gruptan olmasını istiyorsunuz?

Yapmanız gereken; Laminat parke satıcısına, nerede, nasıl ve ne yoğunlukta laminat parke kullanılacağını, o yerin nem ve rutubet gibi özelliklerini anlatıyorsunuz. Alım gücünüzü ve koşullarınızı söyleyip, alabileceğiniz en doğru ürünü soruyorsunuz.

Parkecinize sormanız gereken sorulara devam edelim.

“Parkeciniz; Tavsiye ettiği laminat parkeyi, kaç yıl sattığıdır?” “ Alacağınız laminat parke yerli üretim yâda ithal mi geliyor ?” “Beğendiğiniz laminat parke markası kaç yıldır sektörde imalat ve ithalat yaptığını sorun.” Bütün bu bilgilerin laminat parke satın almayla, ne alakası vardır demeyin. Çünkü çoğu ithal laminat parke markasının, üretim yaptıkları fabrikaları da yoktur. Bu firmalar günübirlik fason çekim yaptırıyorlardır. İthalse direk fabrika imalatı mı, yoksa fason laminat parke mi öğrenin.

Laminat parke imalatı yapan, birkaç büyük firma vardır. Bu firmalar laminat parke sektörün de biliniyorlardır. Geri kalanlar hep fason laminat parke üretimleridir.

Aklınıza şu soru gelebilir; fason laminat parke ürünleri de aynı fabrikalarda üretiliyor diye düşünmeyin. Fason laminat parke yaptıran fasoncu firmaların çoğu, rekabet edebilmek için ucuz laminat parke ürettireceklerdir. Mutlaka kaliteden taviz vermeyen fason imalat yapan, marka olma yolunda ilerleyen laminat parke firmaları da vardır.

Bu bilgileri parkecinizden iyice öğrenin. Unutmayın laminat parkeniz ileride sorun yarattığında, tamirat için aynı ürünü bulmanız gerekebilir. Tamirat sorununu, birkaç kutu laminat parke bir kenara ayırarak da çözebilirsiniz.

En önemlisi beğendiğiniz laminat parke, kaç yıldır satılıyor. Montajdan sonra sorun yaratıyor mu? Renk desen tabakası çabuk deforme oluyor mu?

Alacağınız laminat parke markasının dayanıklılık özelliklerini, garanti kapsamlarını parkecinize sorun. Tavsiyem köklü, bu sektörde uzun yıllarını vermiş, ürünlerinin arakasında duran, devamlı üretim teknolojilerini yenileyen, marka olmayı başarmış fabrikaların ürünlerini satın alın.

Laminat parkenizin markasına karar verdiniz. Sormanız gereken, laminat parke montajı yapılırken yere serilen şilteyi, duvar diplerinde kullanılan süpürgeliği ve kapı önlerinde aparat olarak koyulan, kapı önü profilleri kalitesini de sorgulayın.

Laminat parke kalite kıstasları hakkında, azda olsa bilgi sahibi oldunuz. İlerleyen günler de yeni çıkan kalite ölçütlerini, yazmış olduğum bu makalemin altına ilave edeceğim. Bu bilgileri öğrenin fakat laminat parkecinize de güvenin. Her mesleğin incelikleri, bilgi birikimi, tecrübesi ve sanatsal icrası vardır.

Bu bilgileri tabi ki sağlığınız için araştıracaksınız. Konuya da hâkim olacaksınız. Laminat parke sektörü, ahşap kadar anlaşılması kolay da değildir. Kimyasal içeriği olduğu için kaliteyi belirleyen birçok unsur vardır.

Laminat parke kalitesiyle ilgili bilgileri öğrendiniz. Yapmanız gereken satış mağazalarını dolaşarak laminat parke markalarının özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Ucuz laminat parkeler, muhtemelen bu saydığım özelliklere sahip olmayacaktır. Ayrıca her laminat parke, her bölgenin nem ve rutubet koşullarına, uyum sağlayacak anlamına da gelmiyor.

Laminat parkecileri gezerken mutlaka en düşük fiyata yaptıracağım diyorsanız, diyecek bir sözümüz de yoktur.

Kaliteli bir laminat parkeye, yüksek fiyat isterler bunu da unutmayın. En pahalısını alıp da aldatılın da demiyorum.

Bölgeniz de ki, en yüksek fiyat istenilen laminat parke markasını seçin. Seçmiş olduğunuz laminat parke markasını, en düşük hangi firmaya yaptırabiliri mi araştırabilirsiniz. Bence sadece fiyatı da ölçü almayın.

Laminat parke ustasını, işçiliğini ve en önemlisi satış mağazasının geri hizmetini de sorgulamalısınız.

Şikayet Ve Önerileriniz İçin Lütfen İletişime Geçmeyi Unutmayın!!